تاريخچه سيستمهاي حسابداري

این متن شامل 32 صفحه می باشد انسان از موقعيكه مفهوم مالكيت را فهميد، به طرق مختلف به ثبت حسابهاي اموال و دارائيهاي خود اقدامنمود. با پيدايش اعداد، اين امر تشديد گان واسطهمبادلات، موجب گسترش تجارت شد. بدين ترتيب مالكان، بيش از پيش نسبت به سيستمي كه بتتاريخچه سيستمهاي حسابداري|50479040|ino|سیستم حسابداری,تاریخچه حسابداری
پژوهشگر گرامی،شما با عنوان تاريخچه سيستمهاي حسابداري وارد وب سایت شده اید برای دریافت فایل می توانید به ادامه مطلب بروید.

این متن شامل 32 صفحه می باشدانسان از موقعيكه مفهوم مالكيت را فهميد، به طرق مختلف به ثبت حسابهاي اموال و دارائيهاي خود اقدامنمود. با پيدايش اعداد، اين امر تشديد گان واسطهمبادلات، موجب گسترش تجارت شد. بدين ترتيب مالكان، بيش از پيش نسبت به سيستمي كه بتواند رويدادها را ثبت و نگهداري كند، احساس نياز كردند. بنابراين، رويدادها بصورت گزارشي و با استفاده از علائم خاص ثبت گرديدند. (حسابداري يك طرفه) در طي زمان، حسابداران به اين نتيجه رسيدند كه وقوع يك رويداد بطور همزمان بر دو حساب اثر مي‌گذارد و بدين ترتيب، برخلاف آنچه كه تصور مي شود، اعداد منفي توسط رياضي‌دانان اختراع شده است، اين اعداد توسط حسابداران ابداع گرديد و مورد استفاده قرارگرفت و به اين ترتيب، حسابداري دو طرفه شكل گرفت و روز بروز كامل‌تر شد. با گسترش تجارت بين كشورها، خصوصاً در ايتالياي آن زمان، كه شهرهائي مثل ونيز، جنوا و پروجا بعنوان مركز تجارت بين شرق و غرب محسوب مي‌شدند، بيش از پيش موجب بسط و گسترش حسابداري دو طرف گرديد، چيزي كه بيش از همه موجب گسترش حسابداري به شكل يكسان در بين كشورهاي مختلف گرديد ، تأليف ‌كتاب Summa توسط پاچيولي بود كه مقارن با اختراع چا پ بود . مسئله مهمي كه بايد خاطر نشان شود اين است كه ، رياضي دانان تا اين زمان، اعداد منفي را نپذيرفته بودند و حتي آنها را اصول كذب مي ناميدند و مسئله مهمتر اينكه ، همينان بودند كه موجب بسط و گسترش حسابداري گرديدند و بديهي است كه آنها با جابجا كردن حسابها ( به شكل معادله حسابداري دو طرفه ) ، اعداد منفي را از حسابها حذف كردند . بدين ترتيب ، حسابداري دو طرفه ، بتدريج در طي زمان كامل تر شد ، با وقوع انقلاب صنعتي و گسترش تجارت و همچنين ايجاد شركتهاي سهامي بزرگ نظير راه آهن و تفكيك مالكيت از مديريت و بحرانهاي اقتصادي و وقوع انقلاب سوسياليستي در شوروي موجب بوجود آمدن شاخه هاي متعددي مثل حسابداري صنعتي ، حسابرسي ، حسابداري دولتي و حسابداري مديريت دررشته حسابداري شدند . با وجود اين ، حسابداري دو طرفه از زمان پيدايش تاكنون ، در اصول بنيادي خود دچار تغيير اساسي نشده است و فقط يكسري حسابهاي جديد به آن اضافه شده است . در سالهاي اخير ، تلاش جهت ايجاد تحول در حسابداري آ‎غاز شده است كه از آن جمله ارائه نوع جديدي از حسابداري با سه طرف توسط” يوجي ايجيري” مي باشد . ايشان تأكيد دارند كه اگر چه ميتوان حسابداري را حتي به بيش از سه طرف نيز گسترش داد ولي فعلاً همين سه طرف كافي است . در قسمت ديگري ، ايشان همچنين اضهار مي دارند كه حسابداري سه طرفه در قرن بيست و يكم در دنيا گسترش خواهد يافت . “ ايجيري“حسابداري سه طرفه را به دو صورت ارائه مي دهد :


1- حسابداري سه طرفه زماني ، كه با توجه به زمان گذشته ، حال و آينده به تشريح حسابداري مي پردازد .


2- حسابداري سه طرفه تفاضلي ( ديفرانسيلي) ، كه بر پايه فيزيك نيوتوني قرار دارد و با توجه به قوانين آن به تشريح حسابداري سه طرفه مي پردازد .


نكته اي كه بايد در اينجا مورد توجه قرار گيرد ، استفاده از اعداد منفي در هر دو نوع حسابداري سه طرفه است . در اين بخش ، سعي شده است ابتداء تاريخچه حسابداري در ايران و كشورهاي ديگر بصورت اجمالي مورد بررسي قرار گيرد و سپس به مرور منطق حسابداري صنعتي و اصول مطالعه كار پردا خته شود .
مروري بر تاريخچه حسابداري در اقوام مختلف


[1]“حسابداري، تاريخچه ا ي به بلنداي تاريخ دارد، بدين معني كه، هنگاميكه انسان شمردن را آموخت اقدام به نگهداشتن حساب اموال، اشياء و … خود نمود با بررسي آثار و كتيبه هاي بجا مانده از دوران بابلي‌ها، هخامنشي‌ها، عاشوري‌ها، كلداني‌ها، مصريان، روميان و يونانيان باستان به نشانه‌هائي از ثبت وقايع داد و ستد بر مي‌خوريم. بدين ترتيب تاريخ حسابداري به دوراني بيش از 6000 سال قبل بر مي‌گردد. پيدايش پول و بكارگيري آن بعنوان واسطه معاملات و توسعه تجارت موجب رشد و ترقي حسابداري گرديد ، اين امر باعث شد حسابداري مراحل مختلفي را طي نمايد و تمامي مراحل آن بي شك تحت تاثير محيط اجتماعي و اقتصادي هم قرارداشت و هماهنگ با نيازهاي اجتماعي پيش رفته است. قديمي‌ترين مدرك حسابداري شناخته شده به زبان «انگليسي» مدركي است كه در قرآن پانزدهم به فرمان ويليام فاتح براي تعيين


[1] - علي خامكي، پايان‌نامه در زمينه «حسابداري سه طرفه و انتقادات وارد برآن»، دانشگاه آزاداسلامي، تهران مركزي، 1376، صصمطالب دیگر:
📖پاورپوینت نقش مدرسه در سلامت روان📖پاورپوینت روان شناسی امید و انتظار📖پاورپوینت فصل اول کتاب روان شناسی رشد: مفاهیم بنیادی در روان شناسی نوجوانی تالیف حسن احدی‌📖پاورپوینت فصل سوم کتاب روان شناسی رشد: مفاهیم بنیادی در روان شناسی نوجوانی تالیف دکتر احدی📖پاورپوینت فصل پنجم کتاب روان شناسی رشد: مفاهیم بنیادی در روان شناسی نوجوانی تالیف حسن احدی📖پاورپوینت استقرار ماشین آلات در کارخانه و ایمنی آن ها📖پاورپوینت درس چهارم علوم اجتماعی پایه نهم (آب فراوان، هوای پاک)📖پاورپوینت آشنایی با خواص گیاهان دارویی (طبیعت، زمان و میزان مصرف، خاصیت)📖پاورپوینت درس پانزدهم کتاب پیام های آسمان پایه هفتم دوره اول متوسطه با موضوع مزدوران شیطان📖پاورپوینت ریخته گری گریز از مرکز📖پاورپوینت زبان بدن و اصولی که در مورد آن باید بدانیم📖پاورپوینت صندوق های سرمایه گذاری مشترک📖تحقیق مدیریت بهینه سبد سهام📖پاورپوینت چگونه می توانیم گوشه گیری و کمرویی را در کودکان حل کنیم؟📖پاورپوینت جبهه گیری دسته جمعی📖پاورپوینت کسب و کار و بازاریابی الکترونیک در ایران📖پاورپوینت مدیریت منابع انسانی و کارآفرینی📖جزوه خلاصه کتاب مقدمه ای بر نظریه های یادگیری دکتر سیف📖تحقیق جامع انتشار و حسابداری اوراق مشارکت📖پکیج گزارش تحلیل خطر زلزله آرامگاه ابوعلی سینا شهر همدان📖تحقیق مراحل ساخت انواع تونل و شناخت ماشین آلات تونل سازی📖پاورپوینت طراحی آموزشی📖پاورپوینت شناخت فلزات صنعتي📖پاورپوینت اختلال نافرمانی مقابله جویانه📖پاورپوینت پارادايم ها و مكاتب شكل گيري استراتژي و برنامه ريزي استراتژيك